Program graficzny Irfanview

Używanie Irfanview jako szybkiej alternatywy dla Powerpointa

Alan Zisman (c) 2006 http://www.zisman.ca/Irfanview/

Problem: nauczyciel w mojej szkole organizuje spotkanie dla potencjalnych rodziców przyszłorocznej klasy przedszkolnej. Ma około 46 cyfrowych zdjęć ilustrujących typowy dzień dla swoich uczniów, które chciałaby pokazać, gdy mówi o swoim programie. Ma dostęp do komputera na wózku, ekranu i cyfrowego projektora, ale nie ma doświadczenia w tworzeniu cyfrowego pokazu slajdów.

Coraz więcej osób chce korzystać z projektora cyfrowego i pokazu slajdów, aby towarzyszył on prezentacji mówionej … lub po prostu serię zdjęć z muzyką.

Pierwszym impulsem może być chęć stworzenia prezentacji Powerpoint – Powerpoint stał się wszechobecny i wydaje się być równie dobrze znany jak Coca-Cola, czy Kleenex, czy Xerox.

Ale dla wielu użytkowników Powerpoint może być przesadny … jeśli nie masz jeszcze kopii, jest ona droga, niezależnie od tego, czy została zakupiona osobno, czy w ramach pakietu Microsoft Office. To czasochłonne, by nauczyć się z nim pracować, a nawet jeśli dobrze znasz program Powerpoint, utworzenie prezentacji zawierającej 46 cyfrowych zdjęć zajęłoby trochę czasu, ponieważ trzeba utworzyć 46 slajdów, po jednym na każde zdjęcie.

(OpenOffice.org to darmowy pakiet biurowy zastępujący pakiet Microsoft Office, można go pobrać ze strony http://www.openoffice.org i można go polecić osobom, które nie chcą kupować kopii pakietu Microsoft Office, ale Impress OpenOffice.org moduł prezentacji, który jest kompatybilny z Powerpoint, jest tak skomplikowany jak Powerpoint).

Irfanview to bardzo przydatne darmowe narzędzie do pracy ze zdjęciami cyfrowymi i inną grafiką komputerową. Można go pobrać z http://www.irfanview.com . (Należy pamiętać, że jest on dostępny tylko w wersji dla systemu Microsoft Windows). Uważam, że jest to bardzo przydatny przy zmianie rozmiaru, przycinaniu, oklejaniu i innych podstawowych funkcjach graficznych, ale nie zamierzam ich tutaj omawiać. Ogólniejszy samouczek można znaleźć na stronie : http://www.rams-es.eu.dodea.edu/online/Irfanview/IrFanview%20Tutorial/IrfanView%20Tutorial/container.htm

(Zauważ, że użyłem Irfanview do pomocy przy tworzeniu wszystkich obrazów użytych w tym samouczku). Podczas gdy pobieranie OpenOffice.org ma  około 80 MB, plik instalacyjny Irfanview waży mniej niż jeden MB. Wielkie podziękowania dla bośniackiego programisty, Irfan Skiljan, za stworzenie i kontynuowanie utrzymywania Irfanview oraz za udostępnienie tego przydatnego oprogramowania bezpłatnie).

Oprócz pomocy mojemu koledze w nauce tworzenia pokazu slajdów na to spotkanie rodziców, regularnie korzystam z funkcji pokazu slajdów Irfanview; kilka przykładów:

  • zrobiliśmy pokaz slajdów, który jest wyświetlany podczas szkolnego Dnia Pamięci (11 listopada), wraz z nagraniem trąbki,
  • przygotowujemy pokaz slajdów z nowymi zdjęciami dla dzieci i osób w każdym roku z okazji ukończenia szkoły,
  • Tworzę wygaszacze ekranu Windows ze zdjęć uczniów w każdej klasie, ustawiając je jako wygaszacz ekranu w klasie i w pracowni komputerowej,
  • pokaz slajdów ze zdjęciami każdego ucznia i ze zdjęciami szkolnych przedstawień na nieskończonej pętli na komputerze wyszczególnionym na korytarzu podczas “spotkań z nauczycielami” na początku każdego roku szkolnego,
  • W domu regularnie robię wygaszacz ekranu ze zdjęciami za każdym razem, gdy wracam z wakacji.

Większość moich przykładów jest opartych na szkole, ale jestem pewien, że możesz wymyślić przykłady swojej pracy lub prezentacji do domu. W menu Plik (FILE) dostępna jest opcja Pokaz slajdów (Slideshow). Można go użyć do utworzenia podstawowego pokazu slajdów w sposób minutowy, który można wykorzystać na wiele sposobów. Spójrzmy:

Dialog Pokazu Irfanview

to dość surowe okno dialogowe; nie wygra żadnych nagród za eleganckie wzornictwo. Ale zawiera wiele funkcji w stosunkowo niewielkiej przestrzeni. Przejdź do folderu pełnego zdjęć, których chcesz użyć. Gdy zobaczysz nazwy plików swoich zdjęć, możesz wybrać pojedyncze zdjęcia; po wybraniu zdjęcia pojawi się podgląd w lewym dolnym rogu.

Podgląd poszczególnych zdjęć

Kliknięcie przycisku Dodaj (Add) pozwala dodawać obrazy pojedynczo; kliknięcie przycisku Dodaj wszystko (Add All) pozwala dodać wszystkie zdjęcia w folderze. Możesz przejść do innego folderu i dodawać zdjęcia stamtąd … powtórz w razie potrzeby, aż wszystkie twoje zdjęcia znajdą się w przestrzeni po lewej:

Lista obrazów z podglądem

Zauważ, że lista obrazów po lewej zawiera pełną ścieżkę folderu dla każdego zdjęcia, co utrudnia zobaczenie prawdziwych nazw plików, ale możesz użyć paska przewijania u dołu, aby uczynić ekran bardziej czytelnym. Jeśli klikniesz nazwę pliku na liście z lewej strony, zdjęcie zostanie ponownie wyświetlone w oknie podglądu.

Najlepiej jest wyświetlać obrazy w kolejności, w jakiej są wymienione. Jeśli nie, możesz wybrać obraz i użyć przyciski Przenieś w górę lub Przenieś w dół (Move Up lub Move Down), aby przenieść go do nowego miejsca na liście. Powtarzaj w razie potrzeby, aż obrazy będą miały żądaną kolejność.

Spójrz na różne opcje w prawym dolnym rogu okna dialogowego. Możesz ustawić slajdy, aby przesuwały się automatycznie lub losowo po ustalonym czasie – aby uzyskać czas dłuższy niż 9.999 sekund, musisz usunąć jedno z miejsc dziesiętnych. To pozwoli ci ustawić czas na około 25,00 sekund.

Alternatywnie (i bardziej użytecznie dla nauczyciela, o którym wspomniałem na początku), możesz ustawić slajdy, aby przeszły po kliknięciu myszy lub klawiatury – ponownie automatycznie lub losowo.

Zwróć uwagę, że nawet jeśli ustawisz opóźnienie czasowe, możesz użyć myszki lub klawisza, aby przejść do następnego slajdu lub wrócić do poprzedniego. (Przynajmniej jeśli zapisałeś pokaz slajdów jako plik EXE, jeśli zapisałeś go jako wygaszacz ekranu SCR, ruch myszy lub naciśnięcie klawisza kończy wygaszacz ekranu). Kliknij w prawy przycisk myszy (lub naciśnij klawisz strzałki w prawo ), aby przejść do następnego slajdu; lewy przycisk myszy (lub lewy klawisz strzałki) przechodzi do poprzedniego slajdu.

Możesz ustawić pokaz slajdów tak, aby był w pętli (domyślnie); odznaczenie tej opcji oznacza, że ​​pokaz slajdów zakończy się po ostatnim slajdzie. Możesz również zapętlić pliki muzyczne tła i upewnić się, że w losowym pokazie slajdów każdy obraz pojawia się tylko raz.

Kliknij przycisk Opcje zaawansowane (Advanced options) :

Zaawansowane opcje

większość z nich kontroluje sposób sortowania slajdów … jeśli ręcznie przestawiasz obrazy na liście, sprawdź i upewnij się, że zaznaczone jest no Sort .

Sprawdź opcje pełnego ekranu (Fullscreen options):

Opcje pełnego ekranu

Jeśli używasz obrazów mniejszych niż rozmiar ekranu, możesz zdecydować, czy mają być rozciągnięte do rozmiaru ekranu, czy w oryginalnym rozmiarze. Tak czy inaczej może powodować problemy; zbyt małe obrazy mogą nie być zbyt skuteczne, ale rozciągnięte do zbyt dużych rozmiarów, mogą wydawać się ziarniste: pikselowate. Jeśli pracujesz z cyfrowymi zdjęciami, obecnie większość z nich jest większa niż typowy rozmiar ekranu, dzięki czemu nie stanowi to większego problemu.

Opcja Dodać tekst(Add Text) nie pozwala na dodawanie różnych tekstów do każdego obrazu; możesz mieć standardowy podpis w całym pokazie slajdów lub pokazać nazwę pliku i inne podobne informacje dla każdego obrazu, używając wymienionych kodów. Jeśli zdecydujesz się użyć tekstu, możesz ustawić kolor, rozmiar i czcionkę. (Prostsza wersja tego pojawia się w głównym oknie pokazu slajdów).

Na marginesie: W głównym programie Irfanview możesz dodawać tekst do obrazów (pojedynczo) – w tym celu wybierz obszar, w którym ma się pojawić tekst, a następnie naciśnij Control + T … możesz wpisać tekst, który chcesz. Zauważ, że opcja Tekst jest przezroczysty , nakłada tekst bez usuwania obrazu tła.

Dodaj tekst do obrazu

Klikając przycisk Wybierz czcionkę (Choose Font) , możesz zmienić używaną czcionkę oraz jej rozmiar, styl i kolor. Pamiętaj, aby zapisać obraz po dodaniu tekstu. Powtórz w razie potrzeby.

Po wyświetleniu obrazów w żądanej kolejności i różnych opcji w głównym oknie pokazu slajdów i (opcjonalnie) w dialogach Zaawansowane i Pełnoekranowy (Advanced and Fullscreen) wybierz przycisk Zapisz jako plik EXE / SCR.

Zapisz dialog pokazu slajdów

Więcej przydatnych opcji. Plik EXE działa samodzielnie, a plik SCR może być używany jako wygaszacz ekranu systemu Windows (najlepiej, jeśli został skopiowany do folderu C: \ Windows). Utworzenie pliku SCR może być wygodnym sposobem, aby Twoje zdjęcia z wakacji (lub zdjęcia wszystkich uczniów w klasie) były wyświetlane automatycznie, gdy komputer nie jest używany. (Uwaga: uruchomione zostanie podwójne kliknięcie pliku SCR, tak jak w przypadku pliku EXE, ale kliknięcie myszą spowoduje wyłączenie wygaszacza ekranu SCR, a można go użyć do zmiany slajdu w prezentacji pokazu slajdów EXE). Nie musisz mieć zainstalowanego Irfanview na komputerze, aby przy okazji skorzystać z pokazu slajdów EXE lub SCR.

Moja koleżanka nauczycielka chce pliku EXE, aby móc ręcznie przesuwać się z jednego slajdu do następnego, rozmawiając z rodzicami.

Najczęściej chcemy prawdopodobnie domyślnego trybu pełnoekranowego; Tryb okna, o rozmiarze okna mniejszym niż rozmiar ekranu, pozwoli, aby część tła komputera pojawiła się za pokazem slajdów.

Na koniec możesz wybrać lokalizację zapisanego pliku i nazwę pliku. (Należy pamiętać, że Irfanview zapamiętuje lokalizację i nazwę od czasu ostatniego utworzenia pokazu slajdów).

Kiedy będziesz gotowy, kliknij Utwórz. Komputer będzie przez pewien czas zajęty, zależnie od mocy komputera, rozmiaru zdjęć itp. Na tym Pentium 4 (2 GHz) stworzenie pokazu slajdów z 46 zdjęć w przedszkolu zajęło około 6 sekund. Przy odrobinie praktyki możesz prawdopodobnie utworzyć użyteczny pokaz slajdów z dużej grupy zdjęć w ciągu około 2 minut, zakładając, że nie musisz robić zbyt wielu błahostek z opcjami slajdów. Zwróć uwagę, że te pliki mogą być duże: folder z 46 zdjęciami przedszkola zajmował 29 MB miejsca. Podobnie pokaz slajdów stworzony przez Irfanview z tych zdjęć zajmował prawie 29 MB.

Dodawanie muzyki

Możesz mieć podkład muzyczny w utworzonym przez Irfanview pokazie slajdów. W tym celu dodaj utwór muzyczny MP3 przed slajdem, w którym chcesz zacząć odtwarzanie na liście obrazów. Będzie to (domyślnie) pętla, dopóki nie zostanie napotkany inny plik MP3, w którym to momencie rozpocznie się odtwarzanie następnego pliku muzycznego. (Jeśli jako pierwszy plik na liście znajduje się tylko jeden plik MP3, będzie on nadal odtwarzany w całym pokazie slajdów, ale jeśli pokaz slajdów zostanie ustawiony na powtarzanie, utwór rozpocznie się od początku za każdym razem, gdy pokaz slajdów wróci do slajdu # 1).

Uwaga: domyślnie dialog pokazu slajdów pokazuje tylko “zwykłe pliki graficzne” … musisz to zmienić, aby pokazać “Wszystkie pliki”. Aby pracować z plikami MP3 w ten sposób, powinieneś mieć zainstalowane wtyczki Irfanview (dostępne na http://www.irfanview.com) . Nie potrzebujesz ani widoku Irfanview ani zainstalowanych wtyczek, aby odtwarzać muzyczne pokazy na innym komputerze. Chodzi o to … to, czego nie możesz zrobić (przy większej ilości pracy) w programie Powerpoint lub Impressie OpenOffice.org:

  • Dostajesz tylko jeden obraz na slajd. W programie Powerpoint (itp.) Możesz wybrać więcej niż jeden obraz na slajdzie
  • Nie można mieszać obrazów z tekstem, wykresami itp., Jak to często ma miejsce w prezentacjach Powerpoint. (Chociaż, jeśli chcesz, możesz użyć prostego programu, takiego jak Windows Paint, do tworzenia grafiki z tekstem na niej lub dodawania tekstu do zdjęć cyfrowych, a następnie używania tych zapisanych grafik w pokazie Irfanview. Wykresy Excel skopiuj do schowka i wklej je do Irfanview lub Windows Paint, aby zrobić obrazy do pokazu slajdów).
  • Nie uzyskujesz przyjemnych przejść między slajdami, pozwalając, aby slajdy zlewały się jeden na drugim. Podobnie, nie można animować części slajdu, mając slajd z boku.
  • Nie masz różnych czasów wyświetlania dla różnych slajdów

Jeśli potrzebujesz którejś z tych funkcji, lepiej korzystaj z programu Powerpoint lub darmowego programu OpenOffice.org Impress. (Możesz też zapoznać się z wprowadzeniem do programu PowerPoint lub wprowadzeniem do samouczków Impress ). Ale umiejętność korzystania z Irfanview do tworzenia szybkiego i  prostego wygaszacza ekranu lub prezentacji w ciągu kilku minut z niewielkim treningiem może być bardzo opłacalna.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *